czwartek, 14 stycznia 2016

Tam ci będzie lepiej - Ryszard Ćwirlej

Tam ci będzie lepiej, Ryszard Ćwirlej
stron: 550, wydawnictwo: Czwarta Strona

Ryszard Ćwirlej jest autorem serii o poznańskich milicjantach, która szalenie przypadła mi do gustu. Barwna ekipa bohaterów i przekonująco oddana PRL-owska rzeczywistość wraz z dużą dawką humoru i ciekawą intrygą kryminalną dostarcza świetnej rozrywki. W swojej najnowszej powieści, Tam ci będzie lepiej, autor również zaprasza nas w podróż do Poznania, ale tym razem w lata 20. XX wieku, gdzie po ulicach grasuje morderca à la Kuba Rozpruwacz.

Poczynania zabójcy początkowo przechodzą bez echa, bo kto by zainteresował się zniknięciem jednej czy dwóch kobiet o lekkich obyczajach. Dopiero, gdy komisarz Fischer zostaje doprowadzony przez pewnego złodziejaszka pod drzwi mieszkania, w którym leżą rozkładające się zwłoki, a z rzeki zostaje wyłowione ciało innej prostytutki, sprawa nabiera rumieńców. Dla Fischera to jednak nie jedyna zagadka do rozwiązania, bo zgłasza się do niego znajomy wojskowy z prośbą o przeprowadzenie śledztwa w sprawie zaginięcia pewnego oficera. A cała sprawa, rzecz jasna, jest ściśle tajna.

Mamy tu ciekawą mozaikę postaci, która idealnie wtapia się w klimatyczną panoramę miasta, gdzie wspomnienia wojny i powstania wielkopolskiego są wciąż żywe i często powracają w słowach czy myślach bohaterów. Fischer jako były wojskowy jest osobą konkretną i dbająca o szczegóły, a pruska armia wyrobiła w nim nawyki, które przydają się w pracy śledczego. Poza tym nie brakuje tu złodziei, którzy na swój pokrętny sposób są honorowi i w wyjątkowych sytuacjach potrafią trzymać sztamę. Przysłuchiwanie się rozmowom pełnych gwary poznańskiej, wiarygodne przedstawienie konkretnych miejsc i trafny opis mentalności społeczeństwa pozwalają chłonąć klimat międzywojennego Poznania.

Ta wycieczka w przeszłość z pewnością dostarczy wielu wrażeń, bo będziemy mieć okazję poznać ciemne zaułki miasta, spotkać się z podejrzanymi typami, wziąć udział w aferze szpiegowskiej i złapać mordercę. A wszystko w obrazowo oddanych realiach lat 20. XX wieku i w towarzystwie barwnych postaci. Tam ci będzie lepiej to bardzo obiecujący początek nowej serii i z chęcią sięgnę po kolejny tom z komisarzem Fischerem.

8 komentarzy:

 1. Tło tej historii faktycznie może być fascynujące, podobnie jak ówczesny światek przestępczy. Książkę tę często widzę w bibliotece, następnym razem ją wypożyczę, szkoda tylko, że to kolejna seria, którą przyjdzie mi zacząć.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Serie są fajne. ;) Lubię wszelkiego rodzaju cykle, bo to jak odwiedzanie dobrych znajomych, z którymi nie można się nudzić.

   Usuń
 2. Jestem niesamowicie zaciekawiona tą książką. Tym bardziej, że mieszkam w Poznaniu. Przyjrzę jej się bliżej :) Tym bardziej, że bardzo lubię klimatyczne powieści.

  Pozdrawiam
  ksiazki-inna-rzeczywistosc.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Serdecznie polecam, czeka Cię niesamowita wycieczka po Poznaniu z dawnych lat. ;)

   Usuń
 3. Gdy powieść osadzona jest w przeszłości to nie wiele więcej mi trzeba (oczywiście, musi być dobrze napisana). Chętnie sięgnę :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Tej książki nie czytałam jeszcze, czeka na swoją kolej. Znam wcześniejsze, prelowskie kryminały autora. Bardzo mi się podobały. Ciekawe, jak tę pozycję odbiorę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Milicyjna seria jest świetna, prawda? :) Jest duża szansa, że i ta książka przypadnie Ci do gustu.

   Usuń