poniedziałek, 31 grudnia 2012

rok 2012 - podsumowanie

Co przyniósł rok 2012? Przede wszystkim odkryłam dwóch nowych autorów, których twórczość bardzo przypadła mi do gustu. Pierwsze miejsce zajmuje George R. R. Martin i jego saga Pieśni lodu i ognia. W zasadzie czytam naprawdę niewiele fantastyki, a do wszelakich powieści science-fiction podchodzę dość sceptycznie i niepewnie, ale w przypadku Martina po prostu pieję z zachwytu. Gra o tron okazała się strzałem w dziesiątkę, dawno już żadna książka tak mnie nie wciągnęła, a kolejne tomy były również dobre (jeśli nie lepsze). Do przeczytania został mi Taniec ze smokami, ale na ten tom przyjdzie czas już w nowym roku.

Drugim tegorocznym odkryciem jest twórczość Jacka Ketchuma. Jego chyba najsłynniejszą powieścią jest Dziewczyna z sąsiedztwa, która zrobiła na mnie niemałe wrażenie. Styl autora jest dość specyficzny i nie każdemu może odpowiadać, jego powieści są pełne realizmu, grozy i okrucieństwa. Fani takich mrocznych klimatów nie zwiodą się na prozie Ketchuma.

Niestety pewna część książek przeczytanych w tym roku okazała się dość przeciętna, które niczym szczególnym się nie wyróżniły. Ot, szybka i przyjemna lektura, o której zapomina się po paru dniach. Jednak znalazło się kilka perełek, które zasługują na uwagę.
Służące okazały się bardzo wciągającą lekturą, teraz wypadałoby obejrzeć film :) Motyl to emocjonująca historia, obok której nie można przejść obojętnie. Z przeczytanych w tym roku powieści Kinga, Dallas '63 było najlepsze. Zupełnie inne oblicze autora, ale równie zajmujące. Nadzieja ogromnie mnie zaskoczyła, jedna z nielicznych książek, która wywołała u mnie tyle emocji. Czytając Sekret Tudorów świetnie się bawiłam, niezwykle ciekawe i intrygujące tło historyczne, a do tego wciągająca opowieść.
        

Co do rozczarowań, to nie było tak źle. Parę książek mnie strasznie wynudziło (Co widziały wrony albo Muskając aksamit) i sięgnęłam po powieści Diany Palmer, które okazały się infantylne, musiałam trafić na straszne gnioty. Tak poza tym nie mogę narzekać :)

W zasadzie nie mam konkretnów planów na przyszły rok, chociaż może nieco bardziej uśmiechnąć się do klasyki, częściej sięgać po powieści fantasy (bo tegoroczne odkrycie okazało się przecież rewelacyjne), a Wy układacie jakieś czytelnicze postanowienia?


Wszystkiego dobrego na Nowy Rok! 

31 komentarzy:

 1. Dla ciebie także wszystkiego naj, samych czytelniczych bestselerów w 2013r.

  OdpowiedzUsuń
 2. "Motyl" i "Sekret Tudorów", również moje ulubione książki znalazły się w Twoim zestawieniu, jak miło!
  Życzę Ci samych wspaniałych lektur w 2013 roku, powodzenia i spełnienia marzeń, nie tylko czytelniczych:)
  Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
 3. Świetne statystyki, gratuluję ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. czytałam "Dziewczynę z sąsiedztwa" oraz "Nadzieję" - świetne pozycje, na długo zapadające w pamięci
  życzę szczęśliwego Nowego Roku!

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie mam żadnych postanowień. Chcę w ciągu miesiąca przeczytać "Nędzników", ale to trochę z konieczności;)
  Cieszę się, że Twoje podsumowanie wypadło ogólnie pozytywnie.
  Szczęśliwego nowego roku;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Ja również chcę skupić się bardziej na literaturze pięknej i na klasyce :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Martin zawładnął nami obydwiema w tym roku :) Życzę Ci wszystkiego dobrego w Nowym Roku, żeby wszystkie czytelnicze plany Ci się spełniły :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Wszystkiego dobrego w Nowym Roku :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Dla mnie 2011 był rokiem Martina :) Służące znalazły się też na mojej liście, świetna książka. Kinga mam w planach przeczytać :)

  Wszystkiego dobrego w Nowym Roku!! :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Również lubię specyficzną twórczość Ketchuma i mimo nieraz słabszych momentów mam do niego wielki sentyment. Chciałabym natomiast przeczytać ,,Nadzieję'', gdyż w sieci krążą same pochlebne recenzje tej książki. Może kiedyś mi się uda. A tym czasem życzę ci Wszystkiego dobrego na Nowy Rok!!!!

  OdpowiedzUsuń
 11. Polecam ekranizację ,,Służących", naprawdę świetna:)
  Szczęśliwgo nowego roku!

  OdpowiedzUsuń
 12. Co do fantastyki i scie - fi mam podobne zdanie, ale na "Grę o tron" mam wielką ochotę :) Kolejne postanowienie na rok 2013!
  Życzę wszystkiego, co najlepsze w nadchodzącym roku!
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Ja również w tym roku odkryłam twórczość pana Martina. "Gra o tron" niezwykle mi się podobała i mam zamiar jak najszybciej zapoznać się z innymi utworami tego autora :)
  Szczęśliwego nowego roku!

  OdpowiedzUsuń
 14. Martin rzeczywiście był sensacją w minionym roku. Ja niestety zapoznam sie z jego twórczością dopiero w przyszłym :(

  OdpowiedzUsuń
 15. Wiedziałam, że zobaczę u Ciebie Martina, zresztą u mnie też się pojawił. Cieszę się, że podobało Ci się Dallas '63 :D
  Nie zakładam żadnych planów na przyszły rok, oprócz styczniowych i brania udziału w wyzwaniach. Zobaczymy, co biblioteki, księgarnie i studia przyniosą:)
  Szczęśliwego!:)

  OdpowiedzUsuń
 16. Noooo Binola, niechże przyszły rok będzie równie dobry, jak ten :)

  OdpowiedzUsuń
 17. Życzę Ci, żeby przyszły rok był równie owocny, jak ten i udanego Sylwestra:)

  PS Zapraszam do mnie: http://zacisze-ksiazka.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 18. Ja również wynudziłam się czytając "Co widziały wrony", a "Motyl" czeka u mojej mamy na półce i koniecznie muszę porwać tę książkę :) Ciekawe podsumowanie, bardzo inspirujące.

  OdpowiedzUsuń
 19. Dallas'63 właśnie będę czytać, świetne podsumowanie.

  Wszystkiego najlepszego w Nowym Roku :)

  OdpowiedzUsuń
 20. Wszyscy tak zachwycają się tym Martinem, że i ja będę musiała przeczytać te Jego książki. :) O, zerknęłabym także na ,,Służące", bo lubię czytać coś, co jest zekranizowane. :)

  OdpowiedzUsuń
 21. Jak na złość, nigdzie nie mogę dopaść tego Ketchuma. =/ "Służące" bardzo mi się podobały.

  Życzę wielu wspaniałych czytelniczych odkryć w nowym roku. :)

  OdpowiedzUsuń
 22. Co do "Sluzacych", to w pelni popieram- bardzo dobra ksiazka:), reszty niestety nie czytalam jeszcze.
  Wszystkiego dobrego w Nowym Roku!

  OdpowiedzUsuń
 23. Ja też się muszę zabrać za Martina, a Dallas 63 i dla mnie - jedna z lepszych lektur tego roku :) najlepszego w 2013!

  OdpowiedzUsuń
 24. Cykl Pieśni lodu i ognia koniecznie muszę przeczytać w 2013 roku, tak samo jak "Dziewczynę z sąsiedztwa". Gratuluję przeczytania tylu fantastycznych pozycji! Zgodzę się z tobą, że "Nadzieja" to wyjątkowa perełka.
  Życzę wszystkiego najlepszego w nowym roku!

  OdpowiedzUsuń
 25. Moim jedynym postanowieniem czytelniczym nowego roku, jest to, by w końcu przeczytać książki, które leżąc w mojej biblioteczce czekają na swoją kolej :)
  Wszystkiego dobrego Binolu :)

  OdpowiedzUsuń
 26. "Służące" bardzo chcę przeczytać, ale jako takich planów czytelniczych nie robię, bo już teraz wiem,że nic z nich nie wyjdzie :)

  Szczęśliwego Nowego Roku!!!

  OdpowiedzUsuń
 27. Wszystkiego najlepszego w Nowym Roku :)

  OdpowiedzUsuń
 28. Martin, Martin... dalej mi wstyd, że jeszcze po jego dzieła nie sięgnęłam, ale wybitnie brak czasu :(

  OdpowiedzUsuń
 29. Wszystkiego najlepszego w Nowym Roku!!!!

  OdpowiedzUsuń