środa, 5 czerwca 2019

Policjanci: Ulica - Katarzyna Puzyńska


O byciu policjantem

Katarzyna Puzyńska to autorka popularnej sagi o policjantach z Lipowa. Bardzo lubię tę serię za świetnie sportretowanych bohaterów, dobrze skonstruowaną intrygę i umiejętne połączenie wątku obyczajowego z zagadką kryminalną. Czyta się świetnie! "Policjanci: Ulica" to zupełnie inny i nowy projekt. Pisarka nadal pozostaje w temacie przestępstw i policyjnej rzeczywistości, ale tym razem odchodzi od fikcji literackiej. Książka zawiera siedem rozmów z funkcjonariuszami o blaskach i cieniach służby w policji.

Autorka oddaje głos policjantom z oddziałów prewencji, wydziału ruchu drogowego i ogniw patrolowo-interwencyjnych. To oni są pierwsi na miejscu zdarzenia, muszą zmierzyć się z agresją i przemocą, stawić czoło rozpaczy i bezradności, często też stają oko w oko ze śmiercią. Znajdują się na pierwszej linii ognia i to od ich oceny sytuacji i podjętych decyzji zależy dalsze postępowanie. Muszą być przygotowani na wszystko, ponieważ trudno przewidzieć, jak potoczy się interwencja. Reakcja ludzi to też duży wachlarz zachowań: począwszy od płaczu i histerii, przez nienawiść i jawną wrogość, a kończąc na lekceważeniu czy apatii. Policjant powinien odnaleźć się w każdej sytuacji, zachować zimną krew i nie dać się sprowokować.

W pracy funkcjonariusze policji spotykają ludzi z różnych warstw społecznych i cały przekrój osobowości (najgorsi są podobno studenci prawa i pijane kobiety). Policjanci opowiadają o zabezpieczaniu meczy i starciu z kibolami, o interwencjach domowych, ale też o przebojach z przełożonymi czy prokuratorami. Mówią o tym, co jest najtrudniejsze w służbach mundurowych, o absurdach i chwilach zwątpienia, ale też o satysfakcji, o poczuciu dobrze spełnionego obowiązku, o możliwości pomocy ludziom. Książka rzuci światło też na sytuację kobiet w policji, będzie o sposobach na odreagowanie stresującego dnia, o statystykach i wyrabianiu normy mandatów, o odpowiednich szkoleniach (czy też ich braku) i o nastawieniu społeczeństwa.

W rozmowie z Katarzyną Puzyńską policjanci i policjantka dzielą się historiami z życia i różnymi ciekawostkami, wspominają zabawne sytuacje oraz te bardziej niebezpieczne i mrożące krew w żyłach momenty. Są to osoby o różnym stażu pracy, na innych stanowiskach, o rozmaitych doświadczeniach. Każda z rozmów ma nieco inny wydźwięk i zwraca uwagę na inne aspekty służby. "Policjanci: Ulica" uchyla rąbka tajemnicy o policyjnej robocie. Służba w policji została pokazana zarówno z męskiej perspektywy, jak i kobiecego punktu widzenia. Można się sporo dowiedzieć. Książka według mnie warta przeczytania.

"Policjanci: Ulica", Katarzyna Puzyńska, wydawnictwo: Prószyński Media, stron: 342  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz