środa, 15 maja 2019

Czwarty czerwony - Stefan Türschmid


Historia w roli głównej

Wiek XX to czas gwałtownych zmian na arenie politycznej i znaczących przemian społeczno-kulturowych. Wydarzenia historyczne miały ogromny wpływ na społeczeństwo i sposób postrzegania rzeczywistości. Za sprawą książki Stefana Türschmida możemy obserwować, jak dotychczasowy świat odchodzi w zapomnienie i kształtuje się nowy porządek. Autor przenosi czytelnika w przeszłość, łącząc historię z fikcją literacką.

"Czwarty czerwony" to powieść, której akcja rozpoczyna się tuż przed wybuchem I wojny światowej. Obrazowo została nakreślona sytuacja polityczna i zarzewia konfliktu. Autor powołał do życia parę bohaterów, którzy doświadczą wiele trudności i będą świadkami burzliwych zmian. Katia to młoda Rosjanka, pochodząca z arystokratycznej rodziny, która rozpoczyna karierę śpiewaczki. Jan to polski kawalerzysta, który odnosi sukcesy na zawodach jeździeckich. Para zakochuje się w sobie, jednak los ich okrutnie rozdziela na długie lata. To właśnie z ich perspektywy będziemy przyglądać się rozgrywającym się wydarzeniom. Poznany również wiele innych postaci, w tym autentycznych ludzi, którzy zapisali się na kartach historii.

W książce został opisany przebieg I wojny światowej, upadek caratu i rewolucja bolszewicka, a także droga Polski do niepodległości. Oczami głównego bohatera będziemy obserwować działania na froncie i podziwiać odwagę kawalerzystów. Autor na kartach powieści przywołuje postać Józefa Piłsudskiego, pisząc o początkach Legionów Polskich i wojnie polsko-bolszewickiej. Z kolei z punktu widzenia Katii dowiemy się o nastrojach panujących w Rosji, o rozwijającej się potędze komunistów z Leninem na czele, o wybuchu rewolucji i wojny domowej. Tło historyczne jest skrupulatnie dopracowane i pełne szczegółów, a charakterystyka miejsc i osób splata się z opisem politycznych decyzji i późniejszych konsekwencji.

"Czwarty czerwony" to duża dawka historii. Romans głównych bohaterów jest tylko pretekstem do ukazania tego kawałka dziejów. Jesteśmy świadkami walki o niepodległość Polski. Mamy okazję przenieść się do Rosji, gdzie widać wyraźny kontrast między bogactwem i dobrobytem arystokracji, a nędzą i biedą na wsiach, co budzi coraz większy sprzeciw. Stefan Türschmid pisze również o prześladowaniach i represjach po objęciu władzy przez bolszewików, czyli o tzw. czerwonym terrorze. Bardzo doceniam przygotowanie merytoryczne autora. Historia XX wieku mnie interesuje, więc książkę czytałam z dużym zaciekawieniem.

"Czwarty czerwony" to książka o trudnych czasach, obfitujących w dramatyczne wydarzenia. To opowieść o ludzkich dramatach i próbie odnalezienia się w nowej rzeczywistości. To było moje drugie spotkanie z twórczością autora i okazało się również udane. Polecam miłośnikom historii!

"Czwarty czerwony", Stefan Türschmid, wydawnictwo: Rebis, stron 552

2 komentarze:

  1. Uwielbiam takie powieści! Na pewno przeczytam!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To udanej lektury! :) Tego autora mogę również polecić "Mrok i mglę" - to także wciągająca powieść historyczna.

      Usuń