wtorek, 31 maja 2016

Książka Racheli - Sissel Værøyvik


Książka Racheli, Sissel Værøyvik
wydawnictwo: Media Rodzina, stron: 440 

Znacie serię Gorzka Czekolada wydawnictwa Media Rodzina? Książki wchodzące w jej szeregi są naznaczone dużym ładunkiem emocjonalnym, poruszana tematyka jest dość mocna, niekiedy bardzo refleksyjna i poruszająca. Powolutku poznaję tę serię i każda powieść, którą miałam okazję dotychczas przeczytać, miała w sobie coś wyjątkowego. A to niezwykłe sylwetki bohaterów, trudną problematykę, czy też skłaniała do chwili zadumy. Nie inaczej było z Książką Racheli, którą zadebiutowała norweska autorka Sissel Værøyvik. 

Swoją przygodę rozpoczynamy w Bergen w Norwegii, gdzie poznajmy Ellę w dość tragicznych okolicznościach. Młoda kobieta od lat mieszkająca w Stanach Zjednoczonych, zmuszona jest powrócić do rodzinnego kraju. Jej rodzice, z którymi notabene nie miała dobrych relacji, zginęli w wypadku samochodowym. Przed Ellą trudne zadanie, musi się zmierzyć nie tylko z wieloma praktycznymi kwestami, ale również ze swoją przeszłością, o której wolała nie myśleć. Poza tym okazuje się, że rodzice wynajmowali lokum pewnej starszej kobiecie. Tajemnicza najemczyni postanawia opowiedzieć Elli swoją historię i dzięki jej opowieści przenosimy się do Bratysławy na rok przed wybuchem II wojny światowej. 

W książce pojawiają się liczne retrospekcje dotyczące życia Racheli, które w zasadzie stanowią trzon powieści. Poznajmy ośmioletnią dziewczynkę, pochodzącą z żydowskiej rodziny, która szybko utraciła beztroskie dzieciństwo. Ze względu na sytuację polityczną i pogłębiający się antysemityzm była zmuszona opuścić kochających rodziców i wraz z bratem przenieść się do Norwegii, co wywróciło jej świat do góry nogami. Życie Racheli nie rozpieszczało, wyrosła na kobietę bez korzeni, wciąż poszukującą swojego miejsca. Dowiadujemy się nie tylko o jej losach w czasie wojny, ale i jak radziła sobie w późniejszych latach. Przyglądamy się również zmianie, jaka zachodzi w tej postaci. Zresztą nie tylko u Racheli można zaobserwować przemianę, Ella też rozlicza się z przeszłością i przewartościowuje niektóre sprawy.

Autorka kreśli sylwetki dwóch bohaterek, które pomimo różnicy wieku, innego bagażu doświadczeń i odmiennego usposobienia, mają ze sobą wiele wspólnego. Dzieciństwo obu kobiet było naznaczone powagą i samotnością - u Elli istniała tylko fasada rodziny, w której szczęście było pozorne; w przypadku Racheli wojna odcisnęła swoje piętno. Dla każdej z nich powrót do Bergen to szansa na zmierzenie się z przeszłością i bolesnymi wspomnieniami, które były głęboko ukryte. Ella odkrywa również tajemnicę swojego ojca, która zmieniła jej dotychczasowe wyobrażenie o własnej rodzinie. Mamy dwie bohaterki i każda z nich ma swoją historię do opowiedzenia, które warto poznać. 

Książka Racheli Sissel Værøyvik to powieść o poszukiwaniu własnej tożsamości, o trudnych i niekiedy złych wyborach, o samotności i o walce z demonami przeszłości. Tematyka może nie należy do łatwych, ale autorka posiada lekkie pióro i pisze w zajmujący sposób. Powieść ma dość nostalgiczny wydźwięk, dużo tu smutnych wspomnień i prób rozliczenia się z tym, co było. Jeśli szukacie lektury skłaniającej do refleksji, to Książka Racheli będzie dobrym wyborem.

20 komentarzy:

 1. Musze koniecznie przeczytac ta ksiazke. Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Z serii Gorzka Czekolada znam tylko powieści Nele Neuhaus, ale po Twojej recenzji widzę, że warto zainteresować się i tą książką.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Naprawdę warto! W zasadzie w dużej mierze zaczytuję się w kryminałach, ale czasami taka nostalgiczna i refleksyjna historia też jest potrzebna, a "Książka Racheli" akurat się wpasowała.

   Usuń
 3. Tematyka do łatwych nie należy, ale ja chętnie bym się na nią skusiła... :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się. :) Myślę, że każdy odnajdzie w tej książce coś innego.

   Usuń
 4. Nie czytałam jeszcze żadnej powieści z tej serii, ale widzę, że koniecznie powinnam nadrobić. Będę miała ten tytuł na uwadze :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zdecydowanie, bo warto zwrócić uwagę na tę serię. :)

   Usuń
 5. Lubię tę serię, książki są takie trochę inne, bardziej przykuwające uwagę. Opisywaną przez Ciebie właśnie wypożyczyłam, chociaż nie wiem czy będzie w moim guście. Poczytamy, zobaczymy:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O, ciekawe jak Ci się spodoba. Życzę udanej lektury. :)

   Usuń
 6. mam ją, zaczęłam jedną z serii i czyta się super!! Po tę sięgne szybko!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Chętnie porównam wrażenia. :) I na pewno się skuszę na kolejne powieści z tej serii.

   Usuń
 7. Calkowicie mnie zachecilas:) pozdrawiam!!

  OdpowiedzUsuń
 8. Ciekawi mnie ta seria już od jakiegoś czasu, ale nie miałam jeszcze okazji, by coś z niej czytać :) Rachela musi być szalenie ciekawą bohaterką (czuję, że to jej losy bardziej, by do mnie przemówiły) i chciałabym ją poznać.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Prawda, Rachela to dość ciekawie wykreowana postać, może wzbudzać sprzeczne emocje. Warto sięgnąć po tę książkę.

   Usuń
 9. Nie znam tej serii, ale jestem jej ciekawa i na pewno kiedyś się za nią zabiorę ;)

  OdpowiedzUsuń
 10. Chętnie sięgnę po tę książkę, zapowiada się bardzo interesująco!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ciekawe, czy książka przypadnie Ci do gustu.

   Usuń