czwartek, 16 kwietnia 2015

Przejęcie - Wojciech Chmielarz


Stron: 390
Wydawnictwo: Czarne


Przejęcie Wojciecha Chmielarza to trzeci tom kryminalnej serii o komisarzu Mortce i zarazem moje pierwsze spotkanie z twórczością autora. Cykl akurat zaczęłam poznawać od końca, ale na szczęście fabuła jest tak skonstruowana, że nie zdradza istotnych kwestii z poprzednich tomów. Chmielarz od samego początku wrzuca czytelnika w wir akcji, tworząc przemyślaną i złożoną intrygę.

Cała historia została ciekawie poprowadzona, ponieważ autor zaserwował kilka wątków, które w równym stopniu wzbudzają zainteresowanie. Pojawia się motyw przemytu narkotyków, wykorzystywania ludzi, czyli wyszukiwanie tzw. mułów i zmuszania ich do współpracy. Tym akcentem właśnie rozpoczyna się książka, grupa Polaków podczas pobytu w Kolumbii zostaje uwikłana w niebezpieczną grę, która może się tragicznie zakończyć. Autor skutecznie potrafi zaintrygować czytelnika, który już od pierwszych stron zostaje wciągnięty w gangsterskie konszachty.

Później przenosimy się z Kolumbii do Warszawy, gdzie miało miejsce okrutne morderstwo. Ofiara została powieszona na moście, ręce miała skrępowane, brzuch rozpruty, a w zaciśniętej dłoni trzymała orzeszek ziemny. Dość makabryczna inscenizacja, która jest wiadomością, a może i ostrzeżeniem. Policja ma nie lada zagwozdkę. Chmielarz jednak nie pozwala na stagnację i żmudne, jednostajne śledztwo, ale jeszcze dodatkowo ubarwia fabułę poprzez wątek śmierci trzech kobiet. Liczne zbiegi okoliczności wzbudzają podejrzenia u komisarza Mortki. Właśnie, Mortka. Bohater z krwi i kości ze swoim bagażem doświadczeń, tajemnicami i niełatwym życiem prywatnym. Postać zgrabnie wykreowana, idealnie pasuje, a wraz z Suchą, panią aspirantką, która pojawia się na scenie, tworzą ciekawy duet.

Oprócz wątku stricte kryminalnego został wpleciony również aspekt obyczajowy, który bez zarzutu komponuje się z trwającym śledztwem. Strona obyczajowa skupia się na trudnościach w małżeństwie, rozwodach i pewnym problemie Mortki, który może mieć bardzo poważne skutki. Książkę czyta się bardzo dobrze, poszczególne wątki przenikają się, podsycając ciekawość i zmuszając do tworzenia własnych scenariuszy, jak to wszystko połączyć, aby tworzyło spójną całość. Autor utrzymuje napięcie przez cały czas, doprowadzając do finału, kiedy to elementy układanki wskakują na odpowiednie miejsce. Na pewno zapoznam się z wcześniejszymi częściami, bo moje pierwsze spotkanie z twórczością Chmielarza mogę uznać za bardzo udane.

13 komentarzy:

 1. Fajnie, że wróciłaś :) Poprzednie części polecam, bardzo dobre. Tej jeszcze nie czytałam, ale mam nadzieję, że będzie trzymała poziom :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Blogowa przerwa robiła się zbyt długa, trzeba było tu wrócić i poodkurzać stare kąty. :) A książka jest warta uwagi i cieszę się, że poprzednie tomy oceniasz pozytywnie - liczę na równie dobrą lekturę.

   Usuń
 2. Zaczęłaś od trzeciej części? Ja też jeszcze jestem przed całą trylogią, ale jakoś nie mogłam się wgryźć w część I. I chyba zacznę od Farmy lalek. Jestem bardzo ciekawa jak Chmielarz wypadnie w moich oczach ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na twórczość Chmielarza czaiłam się od dłuższego czasu, ale ciągle nie było mi po drodze. I kiedy trzecia część wpadła mi w ręce, to od razu wzięłam się za czytanie. Co prawda lubię poznawać serię chronologicznie, ale w drodze wyjątku… ;) Do poprzednich na pewno wrócę.

   Usuń
 3. A ja jeszcze nic nie czytałam Chmielarza. Ale mam jedną jego książkę w domu ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To masz okazję szybko nadrobić braki. ;)

   Usuń
  2. Nie wiem, czy tak szybko, bo mam inne zaległości ;)

   Usuń
 4. Mam w swoich zbiorach pierwszą część cyklu, więc na pewno w końcu poznam pióro Chmielarza. Dużo osób chwali jego książki, więc mam wysokie oczekiwania.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jest duża szansa, że będziesz usatysfakcjonowana lekturą. :)

   Usuń
 5. Jak pokonać te wszystkie interesujące serie... Ciekawi mnie ten cykl. Fabuła jest ekscytująca, zresztą kryminalne intrygi to coś dla mnie. Nie wiem tylko czy wątek obyczajowy kupi moje serce, ale do odważnych świat należy. Na pewno rozejrzę się za pierwszym tomem :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jedno jest pewne, nigdy nam nie zabraknie ciekawych lektur. A wątek obyczajowy jest fajnym dopełnieniem, nie musisz się go obawiać. :)

   Usuń
 6. Kurcze, kurcze, kurcze. Chcę! Tym bardziej teraz, kiedy znane są już nominacje do NWK. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O właśnie, czas doczytać wszystkie nominowane książki. :)

   Usuń